Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Gmina Wejherowo

PAKIET INFORMACJI O ZMIANACH W SEGREGACJI Przypominamy, że od 1 stycznia 2020 r. będzie istniał obowiązek zbierania i odbierania odpadów wyłącznie w sposób selektywny!


PAKIET INFORMACJI O ZMIANACH W SEGREGACJI

Przypominamy, że od 1 stycznia 2020 r. będzie istniał obowiązek zbierania i odbierania odpadów wyłącznie w sposób selektywny!

Zasady segregacji frakcji: makulatura, szkło, plastik i metale, odpady zielone, popiół oraz komunalne odpady zmieszane pozostają bez zmian.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

NOWA FRAKCJA - ODPADY BIO (KUCHENNE)

Od 01 stycznia 2020 r. do gminnego systemu gospodarki odpadami wprowadzona zostanie nowa frakcja - odpady biodegradowalne - BIO. Do odpadów BIO zaliczają się głównie odpady kuchenne i resztki roślinne. Frakcja zbierana będzie do małych worków biodegradowlanych, które następnie składowane będą w workach lub pojemnikach oznaczonych kolorem brązowym z napisem "BIO".

Co należy wrzucać do odpadów kuchennych - BIO?

 • resztki żywności pochodzenia roślinnego,

 • przetwory mączne: pizza, makaron, pierogi, pieczywo, ciasta itp.,

 • przeterminowane słodycze (bez opakowań),

 • skorupki jaj,

 • zioła, ryże, kasze, przyprawy,

 • fusy po herbacie i kawie.

Czego nie należy wrzucać:

 • liści, trawy (do odpadów zielonych),

 • mięsa, wędlin, ryb, kości (do odpadów zmieszanych),

 • nabiału i jego przetworów (do odpadów zmieszanych),

 • olejów i tłuszczów jadalnych (przelane do plastikowych butelek) - do odpadów zmieszanych,

 • niedopałków papierosów (do odpadów zmieszanych),

 • jednorazowych pieluch (do odpadów zmieszanych),

 • odchodów zwierzęcych (do odpadów zmieszanych),

 • sorbentu, trocin, żwirku z kuwety i innych zanieczyszczonych odchodami zwierzęcymi (do odpadów zmieszanych),

 • drewna, płyt wiórowych (do odpadów zmieszanych).

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SZCZEGÓŁOWY SPOSÓB ZBIÓRKI W GMINIE WEJHEROWO

Zabudowa jednorodzinna

Małe worki biodegradowalne będą dostarczane przez firmę odbierającą odpady. Jest to 150 szt. na gospodarstwo domowe. Ilość worków powinna być wystarczająca na sprawne funkcjonowanie systemu przez cały rok. W ramach wnoszonej opłaty za gospodarowanie odpadami mieszkańcy otrzymają także duże worki na odpady BIO - po 1 szt. na gospodarstwo domowe do dnia 01.01.2020 r. Kolejne worki dostarczana będą na bieżąco, w systemie "worek za worek" tak jak w przypadku innych frakcji dotychczas odbieranych selektywnie, zgodnie z hormonogramem odbioru odpadów.

Uwaga! Podobnie jak w przypadku popiołu i pozostałych frakcji możliwe jest gromadzenie odpadów BIO w pojemniku oznaczonym kolorem brązowym z napisem "BIO". W pojemniki na frakcję BIO należy zaopatrzyć się we własnym zakresie.

Zachęcamy mieszkańców do prowadzenia kompostowania odpadów ulegających biodegradacji w przydomowych kompostownikach.

W roku 2020 nie przewiduje się wprowadzenia ulg dla mieszkańców, którzy kompostują odpady. Jeżeli poziom kompostowania będzie znaczący Rada Gminy Wejherowo może zwolnić właścicieli takich nieruchomości, w całości lub w części, z obowiązku posiadania pojemnika lub worka na te odpady.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zabudowa wielorodzinna

Małe worki biodegradowalne w ilości 150szt. rocznie na gospodarstwo domowe będą dostarczone przez firmę wywozową zarządcom nieruchomości w celu ich dalszego rozdystrybuowania. W ramach wnoszonej opłaty firma odbierająca odpady komunalne dostarczy pojemniki na frakcję BIO o pojemności dostosowanej do lokalnych potrzeb.

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 BIO komunikat-1_aktualna.pdf (PDF, 164.38Kb) 2019-12-19 14:39:23 295 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Piotr Czerwiński 19-12-2019 14:39:23
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Robert Bianga 19-12-2019
Ostatnia aktualizacja: Piotr Czerwiński 19-12-2019 14:39:23